Inženýr mushingového fóra Jirka Valko opět dává do diskuze svoje dojmy.
Žádná špička v uzavřených určitě na Tekotssu ani na Ženíškovce nejezdí, to jen tak na okraj.
Pěkné shrnutí koloběžek:
http://www.e-kolobezka.cz/cs/blog/vysledky-testovani-kolobezek-pro-mushing-ci-pouhe-venceni-180Obecně je nejpopulárnější u dobrých jezdců Kickbike.
Koloběžka Ženíšek je určitě super, ale dělá se jen malosériově a v obchodě ji běžný kupec nenajde-je třeba se zkontaktovat přímo s panem Ženíškem, takže to nebude koloběžka pro široké masy.
Kostka jako taková je v pohodě a na běžné mushingové ježdění bohatě stačí. Konkrétně KOSTKA TOUR Dog 2 bohatě postačí začínajícímu musherovi, který zatím neví, co přesně chce a nechce se mu investovat do top koloběžky. V poslední době sice docela podražila a už při rozhodování přichazí do úvahy Kickbike Cross max (v akční ceně-standartní 13500 je docela dost).
Tektoss jako takový jsou také jistě dobré koloběžky, ale moc lidí na ní zatím nejezdí a cena podle lidí, co ji mají, je cca 18 000 (není uváděna na stránkách-pouze na dotaz)a někteří poukazují na vyšší hmotnost (těžko říct výrobce přesná čísla neuvádí).
Pak jsou tu v nabidce alternativní výrobci typu Igor Tracz, ale Pospa s nimi má svoje zkušenosti, takže u nich spíše opatrně.
Shrnutí: spíš než značku nejdřív řešit:
1)jakou vidlici:pevná/odpružená (za mě odpružená s uzamykáním na řidítkách);
zkušení jezdci tvrdí, že s odpruženou vidlicí se ztrácí energie odrazu a že s pevnou dosahují lepších časů. (slušná odpružená vidlice s uzamykáním bude dražší a těžší než pevná, ale bude možná příjemnější pro zápěstí)
2)brzdy: véčkové/kotoučové
2.1 véčkové a)plusy:jednoduché na údržbu, levné, lehké
b)minusy: v bahně se na ně může dostat bahno, a pak moc nebrzdí a v horším případě se přestane točit kolo, voda v bovdenu-přidírá se lanko, za sezonu intenzivního brždění se opotřebuje ráfek.
2.2 Kotoučové-je potřeba hydraulické (mechanické nefungují tak dobře kvůli lanku)
a) plusy: spolehlivé brždění v každých podmínkách
b) minusy: dražší než véčkové, složitější na údržbu, dražší na údržbu-destičky nejsou nejlevnější a sjeté jsou poměrně rychle při častých jízdách.
3) Hmotnost koloběžky: čím lehčí, tím je šance být rychlejší
4) Výška nášlapu: vysoká světlá výška-hodně práce
, malá světlá výška-omezená průchodnost terénem.
5) velikost kol-v současné době zavedená velikost 26 přední a 20 zadní. V budoucnu velikosti kol určitě porostou
6) Ostatní použité komponenty, zejména:
náboje kol-do obyčejných nábojů se dostává voda a pak se kola netočí tak, jak by mohly-kvalitní naboje jsou např. Shimano Deore.
ráfky-v lese to dostává na kamenech a kořenech docela rány, takže dvojité ráfky jsou potřeba.
Takže závěr: ideální startovací koloběžka je kostka tour dog 2 (nevím co chci, mám omezený rozpočet)
Pokud mám peníze, čas a vím co chci, tak si nechat postavit koloběžku u pana Ženíška a osadit vhodnými komponentami
Dotazovaná kostka mushing max je určitě v pohodě, ale už to je celkem vysoká částka a vyplatí se zauvažovat o poskládání u p. Ženíška případně o zavedeném Kickbiku.