Pár věcí o alergenech... (různé citace) z nichž je zřejmé, že venku může takové alergeny člověk chytit jen přímým, nebo jen velmi těsným kontaktem a že mnohem pravděpodobnější je alergie "kočičí" (taky ji mám, ale jen v místnosti, nebo při přímém dotyku) než psí.
Kočičí, psí a další zvířecí alergeny
Kočičí alergeny jsou velmi agresivní, to znamená, že jich stačí malé množství k senzibilizaci nebo k vyvolání záchvatu astmatu. Alergeny se vyskytují ve slinách a výkalech, a protože kočka velmi dbá o svou osobní hygienu, přenáší alergeny do srsti. Alergeny jsou to velmi malé a snadno se dostanou se vzduchem až do plic. Proto jsou spíše vyvolavateli astmatu než jiných alergických potíží. Častá je i okamžitá reakce - pálení a slzení očí. Protože jsou lehké, dlouho přetrvávají v ovzduší a v bytě, až půl roku poté, co nás kočka opustila. K alergickým projevům může dojít i při pouhém vstupu do místnosti, aniž by došlo k přímému kontaktu dítěte s kočkou.
Kočičí alergeny byly identifikovány ve všech prostředích, kde pobývají lidé. Majitelé koček jsou chodící zásobárnou kočičích alergenů, takže je nacházíme i v ovzduší školek, škol, ale i nemocnic a dopravních prostředků, i když v mnohem menší míře než v domácnostech, kde kočka žije.
Psí alergeny jsou obsažené ve výkalech a slinách, ale i v srsti psů. Z posledních výzkumů se usuzuje, že nejsou tak nebezpečné jako kočičí. Ještě méně se toho ví o alergenech malých hlodavců chovaných doma - křečků, morčat, myší, ale je pravděpodobné, že mohou být jednou z příčin alergických obtíží bud’ zvířata samotná, nebo krmivo pro ně.
Rybičky a želvy jsou považovány za nejméně rizikové, ale pozor na jejich živou i sušenou potravu.
Zvířata
Kočičí alergeny ze slin nebo kůže představují velké nebezpečí. Jsou velmi malé a lehké, navíc mají dlouhou životnost. Alergen kočky přetrvává v domácím prostředí až 6 měsíců po odstranění zvířete z bytu. Lépe je kočku do domácnosti alergika vůbec nepořizovat.
Psí alergeny pocházejí ze slin, kožních šupin a moče. Kupodivu nepochází z chlupů. Není tak rozdíl mezi dlouhosrstými a krátkosrstými psi. Alergeny drobných hlodavců, jako je křeček, morče, myši, krysa a potkan, jsou častou příčinou alergizace dětí. Alergenem je srst a moč.
Alergeny zvířat
Zdrojem zvířecích alergenů není přímo zvířecí srst, ale alergeny na ní ulpívají a chlupané kožíšky domácích miláčků pak fungují jako výborné `transportéry`. Zvířecí alergeny také znečistí malé částečky jemného prašného aerosolu, který pak vdechujeme. Zvířecí alergeny jsou malé a lehké, zůstávají tedy po rozvíření v ovzduší dlouhodobě i více dní, mohou způsobovat zdravotní potíže i při pouhém pobytu v místnosti, aniž by byl prach zvířený.