Možná každý už přemýšlel, jak si změřit trasu při trénování, nebo jen vycházkách.
V případě káry a psího spřežení je řešení relativně nejjednodušší. Stačí sehnat "cyklopočítač" který má dostatečně dlouhý přívod k snímači na kole a dá se na něm nastavit i malý průměr kola. Rázem je k dispozici spousta zajímavých informací o rychlosti a trase.
Problém nastává v okamžiku, kdy se jedná o aktivitu bez "kol", třeba na saních, lyžích, nebo běh. Jistým řešením je třeba v případě běhu pedometr-krokoměr, ale v případě saní a lyží je to opravdu problém.
V podstatě asi jedinou možností je použít GPS - tedy pomocí satelitní navigace provést příslušná měření. Existuje velké množství různých přijímačů do ruky i na pevné připojení, ale tím bych se teď nechtěl zabývat. Snad je to, že pokud si budete nějaký takový přijímač pořizovat, rozhodně si vyberte ten s GPS čipem SIRF-STAR III. Je mnohem citlivější a dokáže dobře zpracovat signál i v obtížných oblastech s omezeným výhledem na oblohu.
Zde bych chtěl upozornit na jinou alternativu GPS řešení. Velice rychle se blíží doba, kdy bude GPS čip běžnou výbavou mobilních telefonů jako třeba fotoaparát. Už dnes se dají za celkem přijatelnou cenu pořídit mobilní telefony s GPS čipem. Jedná se většinou o tzv "chytré telefony" s nějakým operačním systémem. K těmto telefonům, které mají už velmi slušné displeje, jsou dostupné i mapy, včetně turistických a terénních.
Nemá cenu srovnávat tuto GPS s plnokrevným GPS přístrojem, ale má výhodu v tom, že je vždy po ruce.
Pro ukázku se podívejte, jak to může vypadat s využitím na telefonu NOKIA N82 s integrovaným GPS čipem, operačním systémem SYMBIAN a nainstalovanou aplikací Sports Tracker, která je volně ke stažení. Aplikaci spustíte, telefon dáte do kapsy a jedete, nebo běžíte. Telefon má GPS čip SIRF-STAR III a tak dobře funguje i z kapsy, kde netrpí počasím a i v lese, nebo soutěskách má signál.
Záznam pak to může vypadat třeba takhle:
souhrn parametrů trasygraf rychlosti v porovnání s časem na trasegraf rychlosti v porovnání s vzdáleností na trasegraf znázorňující převýšenítvar trasyTakhle to můžete vidět přímo v telefonu, samozřejmě si můžete data uložit, nebo exportovat ve formátu pro další zpracování, třeba v tabulkovém programu (Excel, atd...), případně pro zobrazení v reálné mapě.
To jen tak pro inspiraci, že GPS nemusí být nutně spojeno jen s navigací do auta, nebo být "drahou" jednoúčelovou hračkou.
Podělte se také se svými zkušenostmi, nebo se klidně zeptejte na to co vás ohledně GPS zajímá.