Tak znovu a jednodušeji. Granule jsem zmiňoval jen proto, že z hlediska zastoupení jednotlivých prvků a živin není asi co řešit, problém je spíš ve zdrojích a formě. Pochopil jsem, že u Vašíka v lednici se válí jen bio kuřata a flákoty hovězího z Argentiny. Vařič používá pouze k přípravě kávy a pánvičku má jen jako dekoraci. Přece by nežral nějaké spečeniny. Šlo mi jen o to, že můžeme být přesvědčení o správnosti našeho úsudku a přitom je to úplně blbě. I vet. mi dal na základě rozboru krve špatné doporučení, protože neznal složení krmiva. Vezmu li tedy výsledky testů, tak poměr Ca a P je cca 1,6:1 , což znamená že přidávat Ca nemá smysl a Ca je mírně víc, než by mělo být. V krmné dávce je cca 2x tolik Ca a P než je potřeba. Ve směsi je asi tedy daleko více kostí, než jsem předpokládal – já si naopak myslel, že vápníku bude méně, protože převažuje maso, nebo je vápník v nevhodné formě.
Nutrimix obsahuje Ca a P 1,3:1 a jeho podávání tedy výrazně poměr nezmění, akorát celkové množství, protože Ca a P tvoří cca 20% obsahu. Roboran H má poměr 3:1, celkem Ca + P je 238 g v kg (e-shopy uvádějí u Roboranu Ca 180 mg, P 58 mg, správně je 180 g a 58 g – a pak že se neopisuje), Z hlediska poměru obou látek je tedy Nutrimix lepší pro vyrovnanou směs maso – kosti, Roboran je vhodnější pokud krmíme pouze masem. Další problém může být přidávání vitamínů rozpustných v tucích. Tělo je nedokáže vyloučit a při jejich nadbytku mohou nastat potíže. Pokud třeba někdo krmí směsí, kde je hodně jater, mohl by dalším přidáváním vit. A, který je více méně ve všech vit. směsích, psům dost uškodit. Naopak jedna rusky mluvící zákaznice požadovala čisté A,D a to krmila Purinou. Snažil jsem se jí to rozmluvit, ale uzemnila mě, že bydlí na Sibiři, kde je půl roku tma. Kdo se chystá v zimě na sever, měl by zajít do lékárny nebo pořídit UV(AB) lampu (u nás 10.0 UV, 15 W – 350,-Kč – vhodné pro pouštní a polopouštní zvířata).
Míchání masa s granulemi ? Asi záleží na úhlu pohledu. Masokrmič bude granule přidávat jednak z nějakého pocitu, že tím přeci jenom zajistí nějaké látky, které v mase nejsou (a odkrvené a přemražené maso je možná jen směs bílkovin a minerálů) a pak také vláčet kila zmrzlého masa na bivak je dost nepraktické. Granulekrmič, pokud psy opravdu zatěžuje, musí najít nějaký dodatečný přísun bílkoviny a tuku jako zdroj energie. S těmi monokulturami ve střevech u psů krmených pouze granulemi má Vašík bohužel pravdu.
Také jsou zajímavé různé módní vlny ve výživě. Pomalu nás minula doba vápníku, kdy každý jogurt obsahoval zaručeně více kalcia a bez tuby vápníku denně nešlo žít. Kdo experimentoval s L Carnitinem zjistil, že může psy futrovat od rána do večera a pořád jim lezou žebra. Nyní frčí Omega-3 a rybí tuk. Jenom bacha – všeho moc škodí. Ve 100ml rybího tuku je obsaženo cca 20 mg vitamínu A, 200 mikrogramů vitamínu D. Doporučuje se kombinovat s vitamínem E. Doporučená dávka je 3x denně 1 - 2 gramy (pro lidi). Jenom doufám, že ty ryby nejsou z Hamburku. Uvidíme, co bude příště, ale aloe vera už tu vlastně taky bylo.
Djiháde, mám doma 15 morčat, a věř mi, že pro zajištění produkce by jsi potřeboval cca 725 dospělých samic. Nezapomeň v zimě přidávat Céčko, protože morčata si ho neumí syntetizovat.
Čili ano, zdravý selský rozum, ale občas si ho přezkoušet,