To Clara:
Když máš pozemky, které musíš stejně nechat sekat, je lepší sekačka ekologická, tedy ovce. Ovce jsou celkem nenáročné, přes sezónu jen pastva, liz a dostatek vody, přes zimu je to horší, ale dá se. Navíc zima netrvá tak dlouho. Letošní zima teda dlouhá byla a naše devítičlenné stádo zfutrovalo 3-4 velké balíky sena a nějaké to jádro (tzn. obilí). Seno se dá v kolchozech koupit. Máme masné plemeno (část stáda, část křížíme), tak masa je z něj dost. Na krmení psů by se to ale nevyplatilo. Jateční jehňata jsou z jarního banhnění k zabití až na podzim (to už mají masa dost), musela by být slušná zásoba masa a pak vzniká problém s uskladněním. Bahnice (ovce, které davají jehňata) nikdo nezabíjí, když nemusí. Takže maso si necháváme pro sebe a maso je to moc dobrý. Když je stádečko větší (my plánujeme trochu rozrůst na jaře), pak jdou jehňata prodat na maso či na výpas. S vlnou je to horší, výkup sice je, ale za takové ceny, že chovat ovce na vlnu se dneska nevyplatí. Je to ale super izolant a my jí po střihu plánujeme zateplit kotce a pak i nový ovčín.
Naše psy (máme ESPéčka) k ovcím nepouštíme, mají spíš tendence je honit než pást a ovce z toho nejsou moc nadšené. Kdyby se stádo rozrostlo víc, asi pořídím na pasení borderku. Naši teda tahají :-)
To Qba: Opravdu si myslím, že ovce pro krmení psů není prakticky možné využít a taky by se to prodražilo. Jateční jehně se prodává cca 50 Kč/ 1 kg živé váhy. Stahovat se musí, jinak by to baštili i s vlnou:-) Se zabitím je taky dost práce- podříznout, vyvrhnout, rozbourat a vykostit. Možností je i odvést na jatka, to už ale zase zaplatíš. Ovce se odčervují, takže s tímto by problém nebyl. A legislativou nevím.